Czym są bloczki Ytong?

Bloczki Ytong to nazwa, która niewiele mówi osobom słabo orientującym się w dziedzinie budownictwa. Tymczasem każdy z nas codziennie przebywa lub przynajmniej mija wiele obiektów budowlanych, które powstały właśnie z tego materiału. Dowiedzmy się zatem, czym są bloczki Ytong, jakie są ich rodzaje i skąd pochodzi sama nazwa.

Pustak Ytong – co to takiego?

Bloczki Ytong określane są też jako pustaki Ytong. Powstanie tego materiału budowlanego datowane jest na początek XX wieku, a jego twórca to Szwed Axel Eriksen. Pewnego dnia przeprowadził on eksperyment, w którym zmieszał ze sobą pięć składników – piasek, wodę, wapno, cement oraz anhydryt. Właśnie tak powstały pierwsze bloczki, choć dziś w ich skład zwykle wchodzi jeszcze jeden ważny element – pasta aluminiowa. W procesie produkcyjnym aluminium reaguje z wodorotlenkiem wapnia, czego efektem jest porowata struktura bloczków. Bloczki betonowe Ytong są więc najpopularniejszym rodzajem betonu komórkowego.

Bloczki Ytong – nazwa

Dla wielu osób może być zastanawiające, skąd wzięło się określenie „Ytong”, skoro twórca tego materiału budowlanego nosił przecież inne nazwisko. Otóż jest to nazwa firmy specjalizującej się w produkcji betonu komórkowego o silnie porowatej strukturze. Można powiedzieć, że nazwa „Ytong” stała się nazwą zwyczajową dla materiału budowlanego, jakim jest beton komórkowy, podobnie jak słowo „adidasy”, które często używamy w odniesieniu do butów sportowych nie tylko marki Adidas. Tak czy inaczej, takie wkradzenie się do słownika budowlanego świadczy o jednym – bloczki Ytong są popularne, a więc najwyraźniej są dobre. Liczne badania i praktyka pokazuje, że beton komórkowy jest materiałem trwałym, odpornym na ogień, niskie temperatury, wodę, ale także bezpiecznym dla zdrowia i wpisującym się w ideę energooszczędności, z uwagi na wysoką izolacyjność termiczną.

Rodzaje bloczków Ytong

Pamiętajmy, że bloczki Ytong to ogólna nazwa, pod którą kryje się wiele rodzajów bloczków. Do najpopularniejszych odmian Ytong zaliczamy:

  • Ytong Silka – cechują się ulepszoną izolacyjnością akustyczną,
  • Ytong Energo+ – charakteryzują się ulepszoną izolacyjnością termiczną, dzięki czemu mogą być używane do wznoszenia ścian bez dodatkowej warstwy ocieplenia,
  • Ytong Forte – bloczki do standardowych ścian warstwowych na cienkie spoiny o wytrzymałości 2,5 MPa,
  • Ytong Interio – przeznaczone do wznoszenia lekkich ścianek działowych,
  • Ytong Acura – bloczki o wadze mniejszej, niż typowa dla bloczków o takiej samej klasie wytrzymałości.

W zależności od wybranego rodzaju pustaków Ytong, ceny mogą różnić się o kilka lub kilkanaście procent. Choć ogólnie materiał ten nie należy do najtańszych, trzeba wziąć pod uwagę szereg zalet, które pod wieloma względami stawiają go ponad innymi materiałami. Gdy przyjdzie nam wybrać materiał do budowy domu czy innego obiektu, warto wiedzieć, czym są bloczki Ytong i jakie są ich właściwości, aby podjąć trafną decyzję. Wybierając konkretny rodzaj bloczka, warto też zasięgnąć porady ekspertów.

Szeroka oferta bloczków Ytong dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-pustaki-porotherm-beton-komorkowy-ytong-silikat-stal-zbrojenia/ytong

30 kwietnia 2023 11:08