Tarcica mokra – co trzeba o niej wiedzieć?
Tarcica mokra, nazywana również tarcicą zieloną, jest rodzajem drewna, które po ścięciu i przetworzeniu nie zostało jeszcze poddane procesowi suszenia. W efekcie tarcica zawiera w sobie sporo wilgoci. Standardowy poziom wilgotności tarcicy mokrej może wynosić nawet powyżej 30%.
Po stronie zalet tarcicy mokrej należy wymienić to, że zazwyczaj jest tańsza niż tarcica sucha (producent nie poniósł kosztu suszenia drewna, dlatego może zastosować niższą marżę). Mokra tarcica jest również o wiele łatwiejsza w obróbce i cięciu, co wynika z jej mniejszej twardości. Jest to więc odpowiedni wybór dla inwestorów, którzy szukają drewna „surowego” do dalszych prac produkcyjnych.
Tarcica mokra ma jednak także kilka istotnych wad, spośród których najważniejszą jest podatność na kurczenie się i pękanie. Od zwilgoconego drewna nie można zatem wymagać stabilności wymiarowej, należy się również liczyć z ryzykiem pękania podczas naturalnego procesu suszenia.
Porada eksperta:
Z uwagi na wysoką wilgotność tarcica mokra nie nadaje się do precyzyjnych prac, takich jak produkcja mebli czy elementów wykończenia wnętrz.
Tarcica sucha
W odróżnieniu od tarcicy mokrej, jej suchy wariant został poddany procesowi suszenia w kontrolowanych warunkach, najczęściej w specjalnej suszarni. Celem tego zabiegu jest obniżenie wilgotności względnej do poziomu poniżej 20%.
Suszenie redukuje ryzyko deformacji, kurczenia się, pękania i rozwoju szkodników, takich jak pleśnie czy grzyby, co przekłada się na większą trwałość drewna oraz rozszerza zakres jego wykorzystania w przemyśle.
Po stronie zalet tarcicy suchej zapiszemy stabilność wymiarową, dzięki czemu drewno może być stosowane do prac wymagających precyzji, na przykład do wspomnianej wcześniej produkcji mebli.
Tarcica sucha ma znacznie szersze zastosowanie w porównaniu z mokrym drewnem. Sprawdza się w przemyśle meblowym, do produkcji podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej, do wykonywania konstrukcji budowlanych oraz do wszelkich innych prac wymagających ponadprzeciętnej trwałości i stabilności wymiarowej drewna.
Porada eksperta:
Kluczową zaletą tarcicy suchej jest jej odporność na grzyby i pleśń.
Jeśli chodzi o wady tarcicy suchej, to trzeba tutaj wspomnieć o jej wyraźnie wyższej cenie w stosunku do tarcicy mokrej (proces suszenia wymaga dodatkowego czasu i energii, co podwyższa koszt produkcji drewna).
Z uwagi na znaczną twardość sucha tarcica może być trudniejsza w obróbce.
Kiedy wybieramy tarcicę mokrą, a kiedy suchą?
Tarcica mokra jest odpowiednim wyborem do realizacji projektów zewnętrznych, gdzie drewno będzie miało szansę wyschnąć pod wpływem wiatru i niskiej wilgotności powietrza. Taką tarcicę stosujemy również do prac, które nie wymagają stabilności wymiarowej drewna.
Z kolei tarcica sucha jest zalecana do zastosowań wewnętrznych oraz do precyzyjnej produkcji elementów drewnianych, takich jak stolarka okienna i drzwiowa, meble, dekoracje, deski podłogowe etc.
Gdzie kupisz tarcicę suchą i mokrą w korzystnej cenie?
Jeśli nie chcesz tracić czasu na mozolne dzwonienie i pisanie maili do wielu składów drewna, a następnie analizowanie poszczególnych ofert, to skorzystaj z TimberTrade, które daje Ci bezpośredni dostęp do najlepszych dystrybutorów drewna w Polsce.
Dzięki TimberTrade możesz łatwo, szybko i bardzo wygodnie kupić tarcicę suchą i mokrą w atrakcyjnej cenie, z dostawą pełno samochodową pod wskazany adres, z szybką realizacją zamówienia.
Partnerzy TimberTrade to rzetelni, wnikliwie sprawdzeni dystrybutorzy m.in. drewna konstrukcyjnego, tarcicy, deski podłogowej i tarasowej, podbitki czy termodrewna. Już teraz zapoznaj się z aktualną ofertą tarcicy suchej i mokrej dostępną na stronie https://timbertrade.pl/produkty/tarcica-sucha-i-mokra.